تبلیغات
نپار - بازگرداندن زندگی به دهکده زیبای کوهستانی ایتالیا

 

 

بازگرداندن زندگی به دهکده زیبای کوهستانی  ایتالیا

   نمونه ای از  همزیستی  یک اقتصاد سالم  با  محیط زیست

و سلامت اجتماعی

 

ترجمه : کانون دیده بانان زمین –  مهین سروری

 

 

دهکدة    وارسِ لیگورِ  (     Varese Ligure    )   در درة     وارا   (Vara  ) واقع در شمال غرب  ایتالیا ( شرق جنوا     Genova)    نمونه ای  از هم زیستی یک اقتصاد سالم،  توجه به محیط زیست و سلامت اجتماعی  می باشد و شاید از پاکیزه ترین و از نظر رعایت شرایط  اکولوژیکی از بهترین دهکده در اروپا باشد.

از زراعت تا گله داری از انرژی قابل بازیافت  تا بازیافت مواد زائد،  از صنعت  گردشگری  پایدار تا برنامه های اجتماعی،  همه چیز در این دهکده 1600 هکتاری در میان کوه های منطقه    لیگوریا (  Liguria)  ایتالیا با توجه کامل به طبیعت و  محیط زیست  انجام می گیرد .

در گذشته از جمعیت 2350 نفری  این دهکده   جوانان در جستجوی کسب و کار به شهر ها می رفتند و افراد مسن در محل باقی می ماندند.  زندگی اجتماعی دهکده به زوال کشیده می شد . افتادن در این سراشیب مسئولین دهکده را وادار نمود تا از توسعه به رسم  معمول دست کشیده و راه توسعه پایدار را انتخاب کنند که در 14 سال گذشته دهکده  "  وارسِ لیگور" را مبدل به نمونه ای در ایتالیا و تمام اروپا نموده است . این اولین اجتماعی است که موفق به کسب دو گوهی نامه زیست محیطی در اروپا   ( ISO 14001      در سال    1999     و  EMAS   در سال 2004   )  شد  و همچنین جایزه بهترین جامعه زراعی اروپا را در سال 2004کسب نموده است . شهردار این منطقه به خبرنگار    Ttierramerica . گفت که  محیط زیست تنها منبع درآمد ما می باشد و  باید همگی از آن استفاده  ببریم . وی همچنین گفت که ارائه خدمات و ایجاد مشاغل در چارچوب احترام به محیط زیست و تمیز نگاه داشتن آن به خوبی پیش می رود .

تبدیل زراعت معمولی به زراعت پایدار

 در 95 درصد از وسعت محله زراعت به صورت ارگانیک انجام می شود . تولید میوه و سبزی جات با استفاده از حشره کش ها و مواد شیمیایی انجام نمی گیرد . حیوانات که معمولاٌ بز و گوسفند می باشند تحت شرایط مناسب  زیست محیطی پرورش می یابند . رئیس تعاونی  سیبل  (     CIBEL )در این  ناحیه می گوید : دنبال نمودن قوانین خاص زیست محیطی  جندان هم ساده نیست، چون   اجرای این قوانین در طول سال  تحت نظارت و  کنترل دائم می باشد  .

 جابجایی از نحوة زراعت معمول به زراعت پایدار موجب گردیده تا 50 تعاونی زراعی  از تهیه و فروش  ناهار مدارس محلی و فروش محصولات غذایی خود در  سوپر مارکت های شهر های همسایه بهره مند  می گردند . اغلب تعاونی ها از ازدیاد مشغال و در آمد برخوردارند گردیده اند . به طور مثال در آمد سالانه تعاونی Carni San Pietro   هفتصد و  پنجاه  هزار یورو ( 750000  )    و تعاونی  Casearia یک میلیون 300 هزار یورو می باشد .

توربین های بادی

  این دهکده دارای چهار توربین  بادی است که هریک 46 متر ارتفاع دارند و با سرعت 2/7 متر در ثانیه می گردد و در هر سال 30 هزار  یورو از  مصرف برق صرفه جویی  می نماید و از  ایجاد 8 هزار تن دی اکسید کربن جلوگیری می کند  . 

پنل های خورشیدی

 این دهکده دارای پنل های خورشیدی    می باشد که با استفاده از نور خورشید 23 هزار کیلووات  برق اضافی ایجاد می کنند و نیز از  ایجاد 9600 تن دی اکسید کربن جلوگیری می نماید و یک سد آبی نیز وجود دارد که مصرف برق را برای 3 هزار خانوار تولید می کند .

کاهش موادزائد

 مواد زائد در این درة زیست محیطی از 530 کیلوگرم برای هر شخص به 350 کیلوگرم تقلیل یافته است .

 ازدیاد گردشگر

 گردشگری  پایدار در  وارسِ لیگورِ Varese Ligure رو به تزاید گذاشته و توجه توریست هایی را که در پی آرامش و درک زیبایی های طبیعی می باشند و  می توانند  خود را با  قوانین زیست محیطی  وفق دهند جلب نموده است .   

 ایجاد 140 شغل جدید و بازگشت جوانان

بعضی از جوانان برگشته اند  زیرا با ازدیاد توریسم و تجارت   140 شغل جدید بوجود آمده است .

امروزه مردم این منطقه احساس غرور می نمایند و همین انگیزه باقی ماندن آنها در محل است .

 ***

منبع : IPS – میلان 12 اوت 2006   - فرستنده مطلب : فرنچیسکو کولومبو (  Francesco Colombo  )از مخبرین  Tierramerica    است  (  این خبر گزاری متشکل از 5 روزنامه آمریکای جنوبی می باشد و سرویس خبری خاصی است که توسط  IPS  با پشتیبانی UNDP و UNEP  ارائه می باشد . )

 

 

نقشه موقعیت جغرافیایی دهکده  وارسِ لیگورِ و تصاویری چند از این دهکده

                                  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 این صفحه را برای دوست خود بفرستید

 

صفحه اصلی

 

  • کلوب
  • مای بی بی فارسی
  • کارت شارژ همراه اول