تبلیغات
نپار - تالاب بین المللی گُمیشان استان گلستان ص -1

 

 

در تهدید  جدی   طرح های  نفتی

 

گزارش :کانون دیده بانان زمین-نسرین دخت خطیبی – دیماه 84

 

تالاب بین المللی گمیشان ٌ نوار نسبتاٌ ً باریکی است که با جهت شمالی – جنوبی در امتداد سواحل شرقی دریای خزر قرار دارد . این تالاب تقریباً از دو کیلومتری شمال شهر گمیشان ( گمیش تپه ) آغاز شده و تا مرز ترکمنستان و فراسوی آن یعنی تا 8 کیلومتر در خاک  ترکمنستان نیز ادامه  پیدا می کند .   بنا براین تالاب گمیشان   از شمال با پایانه خروجی  رودخانه بزرگ اترک( مصب )  و از جنوب با پایانه خروجی گرگان رود ( مصب گرگان رود) مرتبط است

 

 

تالاب بین المللی  گمیشان  با مساحت 20 هزار هکتار و در برخی منابع 17700 هکتار  و ارتفاع 27 متر پایین تر از سطح دریا های آزاد،   در شهرستان ترکمن  قرار دارد . شهرستان ترکمن  یکی از یازده شهرستان استان گلستان است.

تالاب بین المللی گمیشان ،  از نظر زمین ساختی  در منطقه " پلایا " قرار داشته و به تعبیری دیگر جزو سواحل آبگیر محسوب می شود .  از این روست که این تالاب را از نظر طبقه بندی تالاب های رامسر،  جزو تالاب های " دریایی – ساحلی "   است . این موقعیت نشان می دهد که تالاب گمیشان از یک طرف ( شرق)  دریافت کننده  خروجی سیلاب های اترک وآق قلا  است و از طرف دیگر ( غرب )  متاثر از  آب دریای خزر بویژه  در دوره های افزایش و یا  بالا آمدن آب دریا است  و اینجاست که نقش مهم و طبیعی این تالاب  یعنی کنترل سیلاب ها  کاملاٌ  نمایان  می شود .  شایان ذکر است مصب ها برای پرورش ماهیان بسیار حیاتی  هستند . زیرا  تداخل  آب شور و شیرین  اکوسیستم  خاص  پر ارزشی را برا ی  پرورش آبزیان  را ایجاد می کند.

تالاب بین المللی گمیشان   جزو تالاب های دریایی – ساحلی که در سال1380 در فهرست تالاب های بین المللی رامسر قرارگرفت .  شایان ذکر است بخشی از این تالاب به وسعت 14 هزار هکتار از سال 1376 به عنوان منطقه شکار ممنوع مدیریت می شده است . کانون دیده بانان زمین (فرشته موثق نژاد – نسرین دخت خطیبی –  مینا محبوبی - طاهره ابوطالبی – صبور حبیبی )   در سال جاری دو  بازدید در ماه های آبان و آذر از این تالاب داشت . حاصل این بازدید ها  به همراه مطالعات جانبی دیگر درگزارش زیر ارائه شده است.

 

 ایران - تالاب بین المللی "گمیشان"   - استان گلستان- عکس از  -  نسرین دخت خطیبی-آبان 1384  

IRAN-GOMISHAN   INTERNATIONAL WETLAND -Golestan  Province

 

ایران - تالاب بین المللی "گمیشان"   - استان گلستان- عکس از  -  نسرین دخت خطیبی-آبان 1384  

IRAN-GOMISHAN   INTERNATIONAL WETLAND - Golestan  Province

 

    وقتی وارد شهر گمیش تپه می شوی  در میدان اصلی شهر یک تابلوی راهنما  تو را به سمت تالاب هدایت می کند .  بعد از کمی فاصله گرفتن از ساخت و ساز های شهری گمیش تپه،   در دو سمت جاده،    اراضی غرقابی  کم عمق با دورنمایی از ناهمواری های  تپه ماهوری را مشاهده می کنی .  به فاصله کمی در این جاده  به رودخانه پر آبی میرسی   در ساحل این  رودخانه،    پست محیط بانی و انتظامی  قرار دارد.  این رودخانه به گفته محیط بانان اترک ( اترخ ) نام دارد.

بعد از عبور از پست محیط بانی خود را کاملاٌ  در منطقه تالابی  حس می کنی و جاده ای که   به سمت بخش های شمالی تر تالاب می رود  تا مرز ترکمنستان ادامه می یابد .   اراضی غرقابی دو طرف جاده با گیاهان تالابی وانعکاسی از آسمان آبی در آنء   منظرة  شگفت انگیزی را بوجود آورده است.  حال  اگر هوا صاف و بدون مه  باشد،   دور نمایی از خط دریای خزر  در غرب جاده نیز با کمی دقت   قابل  مشاهده است  .

با این چشم انداز می توان  موقعیت طبیعی تالاب را  اینگونه توصیف کرد که از یک سو  به زمین های غرقابی و تپه ماهوری  دشت وسیع ترکمن صحرا و از  سوی دیگر  با سواحل دریای خزر  گره خورده است .   

        تالاب  گمیشان  حاشیه اقلیمی معتدل در کنار یک اقلیم خشک        

تالاب گمیشان به لحاظ هم پیوندی با  دریای خزر و گستردگی طولی آن، یک حاشیه  بارز از اعتدال هوا است. شرق و شمال شرقی تالاب  به لحاظ  گسترش وسیع اراضی مسطح ، عدم ارتفاعات ،  ، دور بودن از جنگل های جنوبی  ، نزدیکی به بیابان های ترکمنستان و... تحت تاثیر یک اقلیم خشک و نیمه خشک است که هر چه از جنوب به سمت مرز پیش برویم  بر شدت این نوع اقلیم افزوده می شود به عبارتی ساده تر با فاصله هوایی کمتر از 60 کیلومتر،  از باران های سالانه 700 میلیمتر گرگان به باران های سالانه کمتر از 250 میلیمتر می رسیم . این شاخص  اقلیمی ،  در  منطقه تالاب  گمیشان به لحاظ همجواری با دریای خزر،  تغییر کرده و حاشیه اقلیمی مطلوبی را در غرب این اراضی خشک بوجود آورده است  و همین  میکرو اقلیم ویژه است که تبعات  زیستگاهی  پر ارزشی را به ارمغان آورده است.  البته از یا د نبریم که یکی از قانون مندی های اقلیم های خشک و نیمه خشک  تناوب باران های سالانه است.  بنا براین نوسان سطح تالاب در گرو این قانون مندی است . ( سال های تر سالی و خشکسالی )    

 

    تالاب گمیشان دارای 4 معیار تالاب های بین المللی

 با توجه به  موقعیت طبیعی فوق  و نوسان سال های پر آبی و کم آبی سطح تالاب گمیشان به بیش از 20 هزار هکتار نیز می رسد . عمق این تالاب نیز متغیر بوده  در بخش های جنوبی عمق آن حدود یک متر و  در نزدیکی مرز به 2.5 متر نیز می رسد .

در سال 1376  ،   14 هزار هکتار از این تالاب به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام شد و  برای ارتقای سطح آن مطالعاتی نیز روی آن انجام شد.  سرانجام در سال 1380  به عنوان یکی از  تالاب های بین المللی کشور  در کنوانسیون رامسر ثبت گردیدو تحت مقررات این کنوانسیون قرار گرفت . بعلاوه تالاب بین المللی گمیشان از سوی سازمان بین المللی حیات  پرندگان  به عنوان یکی از زیستگاه های مهم پرندگان شناخته شده است.  

تالاب گمیشان طبق بررسی های انجام شده  چهار معیار تالاب های بین المللی را دارا می باشد که عبارتند از :

 معیار   1a ( به عنوان یک نمونه شاخص و بویژه خوب از یک تالاب طبیعی ، دارای صفتهای ویژه مربوط به یک منطقه جغرافیایی زیستی می باشد )

معیار   2a  ( در بر دارندة مجموعه ای از گونه ها و زیر گونه های نادر ، آسیب پذیر یا در خطر انقراض از گیاهان و یا جانوران و  یا تعداد قابل ملاحظه ای از افراد هر یک یا تعداد بیشتری از این گونه ها باشد )

معیار  3a (   به طور منظم 20 هزار پرندة آبزی را در خود نگهدارد)

  معیار 3c  ( در جایی که اطلاعات راجع به جمعیت در دسترس است به طور منظم یک درصد افراد جمعیت یک گونه یا زیر گونه پرندگان آبزی را حمایت  و نگهداری کند )    

ایران - تالاب بین المللی "گمیشان"   - استان گلستان- عکس از  -  نسرین دخت خطیبی-آبان 1384  

IRAN-GOMISHAN   INTERNATIONAL WETLAND - Province Golestan

 

    تالاب بین المللی گمیشان  زیستگاه بیش از بیست نوع پرنده:

 جمع ما در اولین بازدید خود همچنان که محو چشم انداز زیبای تالاب با انعکاس آسمان آبی در آن بود  و در انتظار مشاهده پرندگان ،  با منظره  دیگری مواجه شد .  بجای پرندگان تالابی جمعیت قابل توجهی از شتر  رو برو شدیم که در  حاشیه  زمین های غرقابی دو طرف جاده مشغول چرا  بودند.  هر چند برای ما این منظره کاملاٌ غافل گیرانه بود بخصوص وقتی یکی از شتر ها را مشاهده کردیم که    با تابلوی    سازمان حفاظت محیط زیست ( در مورد مشخصات  تالاب)  گردن خود را   می خاراند . همچنان که پیش می رفتیم  به منطقه مرزی نزدیک تر می شدیم و تالاب بکر تر می شد .  اگر در قسمت های پایین دست  تالاب   اراضی کشاورزی به داخل محیط تالاب نفوذ بیشتری داشت  و چرای دام و شتر  بیشتر مشاهده می شد ،  ولی در 7 کیلومتری مرز به علت مقررات و ممنوعیت های مرزی   و جلوگیری  از چرا ،   تالاب بکر تر شده و   جلوه های زیبایی  از حضور پرندگان  مشاهده می شد  .   پرندگانی را که ما مشاهده کردیم عبارت بودند از : فلامینگو به تعداد بسیار زیاد که حتی در قسمت هایی از تالاب به شکل جزیره های صورتی  رنگ،  زیبایی خیره کننده ای داشتند . همچنین  لک لک سفید ، عقاب ، مرغابی سر حنایی ،  خودتکا ، پرستو ، کاکایی  و آبچلیک و... متاسفانه به علت مه و عدم تجهیز به دوربین های حرفه ای موفق به گرفتن عکس های خوبی از این مناظر نشدیم .   

در گفتگویی که با  دو محیط بان این تالاب آقایان نوری و  عظیمی داشتیم آقای نوری پرندگانی که خود تاکنون در این تالاب مشاهده کرده است را چنین بر شمارد :

 فلامینگو – عقاب شاهی  – بالابان ( نوعی عقاب) – قو – حواصیل – پرلا – سار – مرغابی سر حنایی – مرغابی سر سبز – گیلانشاه خال دار – کوکر – آبچلیک – خوتکا – کاکایی  - لک لک – پلیکان   و تعداد دیگری  که خاطرشان نمانده بود.

  

آبچلیک Tringa ochropus

بالابان Falco -cherrug

پرستوی دریایی معمولی Sterna hirundo

 

دلیجه - Falco naumanni   

 

کوکر Syrrhaptes paradoxus

کاکایی صورتی Larus genei

 

سلیم طلایی   Pluvialis apricaria

 در گزارش تالاب های ایران ( سازمان حفاظت محیط زیست )  از 22 گونه پرنده در این تالاب نام برده شده است  شامل :   چوب پا- پرستوی  دریایی نوک کلفت ، معمولی ، کوچک و  پرستوی دریایی گونه سفید – غاز پیشانی سفید – خروس کولی – کوکر دم دراز – کوکر شک سفید-  سلیم طلایی – بوف برفی - - شاه بوف – چکاوک بال سفید – سلیم شنی – غاز خاکستری – چنگر معمولی –  فلامینگوی بزرگ – چنگر معمولی – عقاب دریایی دم سفید – عقاب شاهی و دلیجه کوچک.    بعلاوه در این تالاب تا کنون بیش از بیست گونه ماهی  شناسایی شده است نظیركپور ماهیان .   این خانواده با دو جنس و سه گونه متنوع ترین ماهیان این تالاب می باشند ، سه خار ماهیان، شیشه ماهیان، كفال ماهیان، سوف ماهیان ، گاو ماهیان، و.....

از پستانداران مرتبط با تالاب نیز از فک دریای خزر ، روباه و شغال نام برده شده است .

 

ایران - تالاب بین المللی "گمیشان"   - استان گلستان-  چرای شتر  عکس از  -  نسرین دخت خطیبی-آبان 1384  

IRAN-GOMISHAN   INTERNATIONAL WETLAND - Golestan  Province

 

گیاهان تالاب بین المللی گمیشان  

گونه های گیاهی این تالاب گونه های عموماٌ هالوفیت و شور پسند  البته " شتر پسند " نیز می باشند . که از چند نمونه آن تصاویری  گرفته شده است :

ایران - تالاب بین المللی "گمیشان"   - استان گلستان-  عکس از  -  نسرین دخت خطیبی-آبان 1384  

IRAN-GOMISHAN   INTERNATIONAL WETLAND -Golestan  Province

 

ایران - تالاب بین المللی "گمیشان"   - استان گلستان-    عکس از  -  نسرین دخت خطیبی-آبان 1384  

IRAN-GOMISHAN   INTERNATIONAL WETLAND -Golestan  Province

 

 

تالاب بین المللی گمیشان وتهدید ها

 

  تالاب گمیشان بین المللی در تهدید پروژه های نفتی

 

ایران - تالاب بین المللی "گمیشان"   - استان گلستان-    عکس از  -  نسرین دخت خطیبی-آبان 1384  

IRAN-GOMISHAN   INTERNATIONAL WETLAND -  Golestan  Province

 

ایران - تالاب بین المللی "گمیشان"   - استان گلستان-    عکس از  -  نسرین دخت خطیبی-آبان 1384  

IRAN-GOMISHAN   INTERNATIONAL WETLAND -  Golestan  Province

ایران - تالاب بین المللی "گمیشان"   - استان گلستان-    عکس از  -  نسرین دخت خطیبی-آبان 1384  

IRAN-GOMISHAN   INTERNATIONAL WETLAND -  Golestan  Province

ایران - تالاب بین المللی "گمیشان"   - استان گلستان-    عکس از  -  نسرین دخت خطیبی-آبان 1384  

IRAN-GOMISHAN   INTERNATIONAL WETLAND -Golestan  Province

 

    متاسفانه پروژه های نفتی از جمله طرح  پالایشگاه و پترو شیمی  سایه شوم خود را بر روی تالاب بین المللی گمیشان با همة ارزش هایی که به آن اشاره شد،   گسترده است . یکی از این  پروژه ها مجتمع پالایشگاه نفت  منطقه صوفیکم  است که شرکت نفت مرو  ظاهراٌ مسئول برپایی آن شده است . تابلویی که در تصویر دیده می شود در مسیر جاده آق قلا به سمت تالاب آلاگل قرار دارد . اگر چه ظاهراٌ این منطقه  از تالاب گمیشان دور است و لی با توجه به ساختار زمین   شناسی  منطقه و  محرز بودن سیل گیری آن و همچنین شیب آن و خروجی سیلاب ها به سمت گمیشان،   هیچ شکی وجود ندارد که این منطقه نیز به سرنوشت  منطقه ری در جنوب تهران دچار خواهد شد .  بعلاوه تابلوهای دیگری که در منطقه نصب شده نظیر تابلوی :  " شرکت طراحی و ساختمان نفت کارگاه کوثر  "  دور نمای تاریکی را برای منطقه ترسیم می کند. اما جای امید واری است که در حال حاضر عملیات ساختمانی این تاسیسات نفتی   هنوز آغاز نشده است .

بخشی از سخنان  آقای ولی پور   نماینده دوره ششم مجلس که در تبلیغاتی انتخاباتی  دورة هفتم ایراد شده ، به روشن شدن برخی موارد کمک می کند  :  ایشان در مصاحبه ای با یک وبلاگ ( Turkman students )  می گوید : " در سال 1377 مجوز احداث پالایشگاه در شمال كشور ایران از وزارت نفت كسب شد و بنده نیز جهت كسب احداث این پالایشگاه برای منطقه خودمان  ( شهرستان بندر ترکمن ) پیگیری زیادی نمودم كه بالاخره به كمك شركت آرین نیك اعتبارات و سرمایه گذاری جهت احداث این پالایشگاه فراهم نماییم كه حتی برای احداث این پالایشگاه در گمیشان از سازمان منابع طبیعی و محیط زیست نیز مجوز محیط زیستی آن نیز كسب شده است كه این پالایشگاه به عنوان اولین پالایشگاه در ایران دارای استاندارد های زیست محیطی می باشد.  متاسفانه در منطقه افرادی هستند كه با پیشرفت و توسعه منطقه مخالف هستند كه یكی از این افراد فرماندار بندرتركمن می باشد كه با ارائه و قرائت یك نامه جعلی در سخنرانی عید قربان مبنی بر دروغ و شایعه بودن احداث این پالایشگاه نمودند كه حتی بعداٌ   تكذیبه این نامه توسط ارگان ارجاع شده نیز اعلام شد. بعلاوه  آقای دكتر ایری ( ایشان هم اکنون نماینده بندر ترکمن می باشد ) نیز در یكی از سخنرانی هایش همین نامه را باز قرائت نمودند كه   دروغ بودن این پالایشگاه را عنوان كردند كه فیلم همین سخنرانی نیز موجود می باشد كه تمامی این موارد به خاطر مخالفت با مردم، مخالفت با توسعه منطقه و مخالفت با ولی پور می باشد." بعلاوه ایشان  در کارنامه فعالیتی خود نیز   به كسب مجوز پالایشگاه نفت شمال گمیشان توسط شركت آرین نیك در تاریخ  ششم دیماه 82 اشاره دارند .

کانون دیده بانان زمین بر این باور است که پالایشگاه نفت صوفیکم و توسعه های جانبی آن  برای مردم منطقه جز سیاهی چیزی به ارمغان نخواهد آورد .  در تبلیغات جانبی احداث پالایشگاه ، نوید اشتغال زایی داده شده است . شکی نیست که هر صنعتی در کنار خود شغل هایی را به همراه خواهد داشت ولی تاسیس پالایشگاه متاسفانه  ارمغانی جز اشتغال زدایی برای مردم محلی  نمی آورد.

. در حال حاضر بخشی از مردم این منطقه به صید ماهی اشتغال دارند . اولین اثرات این پالایشگاه ایجاد محیط آلوده به نفت در این سواحل است و در پی آن مرگ ماهی ها و به تبع آن اشتغال زدایی  در این بخش.    شایان ذکر است در حال حاضر    حدود  50 درصد خاویار کشور که  یکی از مهمترین محصولات صادراتی است, از این منطقه تامین می شود. بعلاوه بخش دیگری از اهالی  این منطقه به کشت و زرع و آنهم از طریق دیم اشتغال دارند ، که  با توجه به شیب  اراضی پالایشگاه به سمت اراضی دیمی و همچنین به دلیل بالابودن آبهای زیرزمینی منطقه ،  قطعا خاک این منطقه نظیر " جنوب تهران "  تخریب  و آلوده خواهد شده و مردم این منطقه از کشاورزی نیز محروم خواهند شد .  

 مسائلی که به باور ما ، فرا تر از مشکلات فوق  ایجاد خواهد شد آن است که این پروژه مکمل  پروژه های نفتی دیگر منطقه  از جمله  تاسیسات نفتی نکا – بهشهر و میانکاله است  که  در دیدگاه برنامه ریزان   نفت محور ،   تسلط دارد که نمود آن را  می توان هم اکنون در گسترش تاسیسات نفتی  میانکاله مشاهده کرد که در آینده ای نه چندان دور  تمامی سواحل شرقی خزر را  در بر می گیرد . در این آینده تاریک شاهد خواهیم بود که یکی از بهترین ومهم ترین سواحل خزر  (بیش از 160 کیلومتر) قربانی  توسعه نفتی خواهد شد !

متاسفانه بر خلاف شعار های مسئولین  مبنی بر خروج  کشور از تک محصولی بودن،  شاهدیم که  باروند اجرای پروژه های نفت محور در سراسر کشور  نه تنها در جهت کاهش تک محصولی بودن کشورمان پیش رفتی حاصل نشده است،  بلکه به افزایش آن نیز دامن زده شده است  . سواحل دریای خزر در کشور آذربایجان الگوی کاملاٌ روشنی است از آنچه که نفت بر سر سواحل  خزر آورده است . متاسفانه رقابت نفتی بین  همسایگان  شمالی و جنوبی کشور  در خصوص   دست اندازی به منابع انرژی در آبهای شمال و جنوب کشور،  لطمات جبران ناپذیری را  به این آبها وارد کرده وخواهد کرد .   غافل از آنکه این منابع پایان پذیر و تجدید ناپذیر بوده و پاسخگویی در برابر نسل های آینده را در مقابل  تهی شدن این منابع انرژی و  به تبع آن تخریب و آلوده سازی سایر منابع از جمله سواحل و آبها و ... می طلبد!

کانون دیده بانان زمین به عنوان تشکلی زیست محیطی،   از هم اکنون هشدار برای آینده شوم این سواحل و مناطق تالابی خاص را می دهد . ما معتقدیم قطعاٌ صنایع جایگزین دیگری که با الگوی طبیعی منطقه هم خوانی داشته باشد وجود دارد که باید به آن  ها پرداخته شود . خوشحالیم از این که نماینده فعلی منطقه در مجلس هفتم با این پروژه مخالف بوده است و امیدواریم که مجلس هفتم و دولت نهم  ضمن  جلوگیری از اجرایی شدن این پروژه از توسعه  نفتی افسار گسیخته ای که در این  بخش از سواحل خزر از جمله تالاب میانکاله  در حال شکل گیری است جلوگیری شود کنند.     

 بعلاوه  پرداختن به این نکته حایز اهمیت است که متاسفنه  برخی مسئولین و مدیران برای اجرایی کردن برخی پروژه ها  و عده هایی به مردم محلی می دهند و  به آثار مثبتی اشاره می کنند که بعضاٌ از واقعیت بسیار دور است .  به عنوان مثال می توان به  اثرات پالایشگاه تهران در زندگی مردم شهر ری اشاره کرد. این پروژه   پس از گذشت  بیش از سی سال   برای مردم  شهر ری و حتی برای مردم تهران  چه چیزی به ارمغان آورده است ؟؟  آیا غیر از  تخریب منابع عظیم آب   ( چاه و قنات ) و  خاک  که نتیجه آن  تخریب کشاورزی منطقه  و خسارت های گسترده به  کشاورزان بوده  چیزی به ارمغان آورده است  ؟  زمین های کشاورزی که  به دلیل محرومیت منطقه از آب کشاورزی سالم  بالاجبار با  فاضلاب خالص شهر تهران آبیاری شد و می شود و حاصل آن صد ها هکتار محصولات کشاورزی آلوده  بود است که  بیش از 15 سال  به خورد مردم تهران و شهر ری داده شده است !   علاوه بر آن   پالایشگاه تهران  و شرکت های  وابسته به آن    با آلوده کردن  هوا ، آب و خاک منطقه   تاکنون  صدماتی جبران ناپذیری بر  سلامت مردم وارد کرده اند،    نظیر نشر  بیماری های مختلف تفسی ، بیماری های پوستی ، بیماری های دستگاه تناسلی و  غیره که در برخی موارد به مرگ های مشکوک  نیز منجر شده است !    

کانون دیده بانان زمین همانگونه که آلودگی های نفتی پلایشگاه تهران را  در ابعاد انسانی و زیست محیطی منطقه اعلام و پیگیری کرد  اکنون نیز پیشاپیش  در مورد خطراتی که  "پالایشگاه صوفیکم" و سایر  تاسیسات نفتی، تالاب  بین المللی گمیشان   و سواحل این بخش از خزر را  تهدید می کند ، هشدار می دهد و بر این واقعیت تاکید می کند که تالاب ها  خود بزرگرترین پالایشگاه طبیعی هستند و لذاحفظ و گسترش کمی و کیفی آنها و مقابله با تخریب و آلوده سازی آنها باید دررأس برنامه های زیست محیطی  قرار گیرد!

 

   شکار  از زبان محیط بان تالاب بین المللی گمیشان  :

آقای نوری یکی  از  محیط بانان تالاب گمیشان ،  شش سال  از 12 سال خدمت خود را در  این منطقه  گذرانده  و از  آزادگان می باشد . وی د رگفتگویی که با اعضاء بازدید کننده کانون دیده بانان زمین در آبان ماه 84 داشتند در مورد ویژگیهای تالاب گمیشا ن و مخاطرات آن از جمله شکار و مشکلات محیط بانان این تالاب مطالبی را گفتند که چکیده ای از این گفتگو  در زیر می آید :

آقای نوری می گوید :      پرندگان این تالاب عمدتاٌ پرندگان مهاجر هستند که با سرد شدن هوا در بخش های روسیه به این تالاب می آیند   این پرندگان  معمولاً  از آبان  ماه وارد ایران می شوند وتا اوایل فروردین در این جا  می مانند .  ایشان گفتند : یکی از مشکلات  این تالاب شکار بی رویه است. البته امسال به دلیل شیوع آنفولانزای مرغی مجوز شکار داده نشده است ولی در سال های  گذشته با آغاز  فصل پاییز که فصل شکار است،  دو  روز  در هفته اجازه شکار داده می شود. اگردر سال پیش همین موقع به اینجا می آمدید  با انبوهی از شکارچیان مواجه می شدید. آنان از سراسر  ایران می آیند گاه تعداد آنها در یک روز به  بیش از  چهار هزار شکارچی  هم می رسد.گاه به علت ازدحام شکار چی ها همدیگر را هم مورد اصابت تیر قرار داده اند  .  سال پیش یک نفر اینجا کشته شد . حضور اینهمه شکارچی به خوبی نشان می دهد که  این تالاب از نظر جمعیت و تنوع  پرندگان در این فصل سال چقدر غنی و متنوع می باشد .  بعد تصور کنید  که  شکار این  تعداد شکار چی چه سربی  را  وارد تالاب  می کند  !

در خصوص  مجوز نحوة مجوز شکار ایشان گفت:

     برای هر پروانه  شکار در یک سال 6 هزار تومان می گیریم  و هر شکار چی با  ورود به  محوطه،  تنها می تواند 6 پرنده شکار کند  ( 4 مرغابی و دو پرنده از انواع دیگر ) . ولی بار ها دیده شده است که یک نفر حتی در یک روز چند بار از محوطه خارج و   دوباره به آن وارد شده و از این سهمیه  چندین بار  استفاده کرده است!  بعلاوه گاه ما  150 پرنده را هم از یک نفر و در یک نوبت گرفته ایم.     

    البته اگر شکارچی بیش از حد مجاز ( 6 پرنده) شکار کند  ما او را  جریمه می کنیم .بدین صورت :

  •  قو  120 هزار تومان

  •  فلامینگو 120 هزار تومان

  •  مرغابی20 هزار تومان

  •  کوکر  20 هزار تومان ( کوکر شبیه کبک است )

  •  پرلا 6 هزار تومان( پرنده ای  کاملاٌ سیاه است و فقط سر آن سفید است )

  •  گیلانشاه 6 هزار تومان

  •   آبچلیک  و  سایر پرندگان نیز عموماٌ همان 6 هزار تومان است.

 از آقای نوری سئوال شد که   6 هزار تومان قیمت 4کیلو مرغ است آیا بنظر شما این پرندگان همان ارزش را دارند ؟ ایشان گفتند:    

بنظر من دولت باید پروانه شکار را یکصد هزار تومان و بیشتر بکند در این صورت تعداد  شکار چی کم می شود .  یعنی یک راهش گران کردن پروانه است و راه دیگر آن بیشتر کردن    جریمه هاست  که شکار چیان بیشتر از مجوز داده شده شکار نکنند  و برای  شکار برخی پرنده ها نیز مجازات های سنگین دیگری  بگذارند . به عنوان مثال  اگر قرار شود من مجازات ها را تعیین کنم  برای شکار " قو " مجازات اعدام را می گذاشتم.  قو پرنده عجیبی است. وقتی تفنگ را به سمتش بردی برمی گردد و مثل انسان نگاهت می کند و وقتی تیر خورد گریه می کند .  وقتی ماده اش را بزنند ، قوی نر به نقطه ای از دریا می رود و آنجاآنقدر گریه می کند تا بمیرد . وقتی نر  را بزنند همین کارا  ماده  می کند .  ولی متاسفانه افراد سود جو و فرصت طلب  تنها به شکار فکر می کنند .

در اینجا پرنده های دیگری نیز وجود دارد  نظیر " بالابان " و " باز"  که تا 10 میلیون تومان نیز  خرید و فروش می شود و به کشور های خلیج  برده می شود .

   از آقای نوری در مورد مشکلات محیط بان  این تالاب پرسیده شد و ایشان گفت : در حال حاضر ما  شش محیط بان هستیم که به شکل شیفتی کار می کنیم که این تعداد برای حفاظت از تالاب با این وسعت که از شمال بندر ترکمن شرو ع و تا مرز ترکمنستان ادامه دارد و با توجه به حجم مشکلات بسیار کم است .    بعلاوه حقوق ما حدود 160 هزار تومان است با این حقوق  به عنوان مثال  خود من ،  بجای اینکه به منطقه فکر کنم در فکر این هستم که سرما دارد می آید و بچه من هنوز کاپشن و کفش مناسب برای سرما ندارد. باید دولت  ماموران محیط بانرا  تامین   کند.  

 

این صفحه را برای دوست خود بفرستید

 

صفحه اصلی

  • کلوب
  • مای بی بی فارسی
  • کارت شارژ همراه اول