تبلیغات
نپار - هکرها در جنگل بارانی آمازون

 

 

 

رسوایی هکرهای شرکت های چوب بری جنگل های بارانی آمازون

برای غارت بیشتر !

 

 

ترجمه کانون دیده بانان زمین - فرزانه رحیمی -دسامبر  2008

 

 

 

کارکنان دفتر دادستانی فدرال با مدارک قانونی درارتباط با کلاهبرداری هکر ها محاصره شده اند

تکنولوژی  عملیات قاچاق در خدمت  ادامه پاکسازی جنگل های بارانی آمازون می باشد، شرکتهای چوب بری که تمایل به غارت جنگل های دارند از هکرها  برای اختلال در سیستم  ردیابی پیچیده دولت برزیل و گزارش های غیر واقعی آن ، استفاده کرده اند.

وزارت محیط زیست برزیل میزان الوارهای خارج شده از ایالت پارا PARA در آمازون را بر روی کاغذ ثبت کرده ودوسال قبل از طریق سیستم بصورت آن لاین آنرا نشان داده است .

شرکتهای تولید الوار و زغال چوب فقط اجازه دارند هرسال  یه میزان مشخصی قطع درخت داشته باشند و این میزان بوسیله صدور پروانه حمل آن توسط سیستم کامپیوتری ایالتی کنترل می شود.

برای صدوراین الوارها از ایالت  پارا    PARA بوسیله کشتی نیاز به مجوز حمل ونقل است و تحت نظارت مدیریت شرکتهای برداشت چوبهای جنگلی حجم الوار در هر کشتی از میزان کلی که به آن شرکت اجازه حمل داده شده کم می شود. در زمانیکه این میزان به صفر رسید ، دیگر اجازه قطع درخت به آن شرکت داده نمی شود.

درابتدا حدس زده می شد که مدارک دستکاری شده است. اما دادستان عمومی چزئیات چگونگی کار  هکرهای استخدام شده توسط 107 شرکت های چوب وزغال چوب و گزارش های دستکاری شده به هدف افزایش میزان برداشت چوب و حمل ونقل آن در نواحی جنگلی و به خطر افتادن سیستم ها را افشا کرد.، درگذشته یرزیل مرکز هکر های دنیا نامیده می شد و سابقه تاریخی گروهای جنایی که سیستم های کامپیوتر بانکهای را برای دست زدن به فریبکاری های  بزرگ ، هک کرده اند را پشت سر گذاشته است .

با هک کردن سیستم های کامپیوتری 17 میلیون متر مکعب چوب بصورت قاچاق از برزیل خارج شده است ، که با آن می توان 780 استخر شنای به انداز استخر المپیک  را پر کرد.

طبق برآورد دادستان عمومی قیمت این چوبها 833 میلیون دلار امریکا برآورد شده است . بنا برگفته دانیل اولینو دادستان فدرال ، بسیاری از این شرکتها عملکرد غیرقانونی دارند. تقریبا" نصف  آنها تحت نظارت قانون مناسب  جرائم زیست محیطی هستند.

پلیس از آپریل 2007 شروع به تحقیق در مورد هکرهای مظنون کرده، تا پایان ماه 30 تن از رهبران آنها را دستگیر کرد. فرد واسطی که هکرها وچوب برها را آورده بود، هنوز در زندان است ، درکل 202 نفر تحت تعقیب قرارگرفتند.

یک از مبارزین گرین پیس می گوید ما قبلا" اشاره کرده بودیم که در روشهای کنترل حمل ونقل چوب درختان جنگلی ، تقلب شده است  واین سیستم کامپیوتری در سایر ایالتهای برزیل نیز استفاده می شود.

با هک کردن سیستم صدور مجوز ها ، این شرکتها محموله های کشتی خود را قانونی کرده ومورد قبول طرحهای مدیریت جنگل قرار داده اند. اما در حقیقت این شرکتها تجارت غیر قانونی انجام داده ، وضعیت جنگل تراشی در این منطقه را بدتر کرده و فقدان کنترل باعث شده آنها براحتی از قانون فراز کنند.

برزیل باید طرح به صفر رساندن میزان جنگل تراشی ها را قبول کند.

رسوایی هکرها وچوب بران ، نشان می دهد دولت برزیل در حمایت از جنگل آمازون و قانونی شکنی شرکتها ، کوتاهی کرده است .

 اگرمی خواهیم این جنگل ها در آینده طولانی باقی بمانند ، تنها پذیرش طرح به صفر رساندن جنگل تراشی ها قابل قبول است. از طرف دیگرادامه  جنگل تراشی غیر قانونی و کلاهبرداری مانند این رسوایی، مشکل بزرگی را درآینده بوجود خواهد آورد.

 منبع :Greenpeace- December 2008

  *****

 

 

 

این صفحه را برای دوست خود بفرستید

 

صفحه اصلی

 

 

 

  • کلوب
  • مای بی بی فارسی
  • کارت شارژ همراه اول