تبلیغات
نپار - درخت زندگی درپایان زندگیست

 

 

نابودی درخت زندگی ( ارغان ) به دست  شرکت های آرایشی در مراکش

 

  کانون دیده بانان زمین:   فرزانه رحیمی -نوامبر 2008

 

  درخت ارغان ( Argan (Argania spinosa گونه درختی  بومی منحصر بفرد مناطق نیمه بیابانی در دره جنوب غرب مراکش درمنطقه  Berber وناحیه الجزایر ودر نواحی غرب مدیترانه است .ارتفاع این درخت 8 تا 10 متر است و150 تا 200 سال عمر می کند. ریشه آن آنقدر پایین می رود تا  به آب برسد . این گیاه خاک را تثبیت کرده ودرنتیجه مانع بیابان زایی می شود.              

 جنگل های ارغان وسعتی برابر با 800 هزار هکتار است. یونسکو درخت ارغان را درسال 1999 به عنوان میراث طبیعی شناخته است.    این جنگل ها جزء ذخیرگاه زیست کره مراکش  با وسعت 2560000 هکتار می باشد.

                                                                

  این جنگل ها همانطور که در تعادل اکولوژیکی منطقه  نقش مهمی دارد می تواند باعث تجمع جمعیت شده ومنبع درآمد باشد. از آنجا که 50 درصد مغز میوه ارغان روغن است ، از مغز میوه ارغان به روش سنتی وتوسط زنان روغن گیری می شود

  متاسفانه در 100 سال گذشته وسعت این جنگلها 50 درصد کاهش یافته است که برداشت چوب آن برای تهیه زغال چوب ، مصارف تغذیه ای و دارویی و تغییر کاربری برای  کشاورزی، مرتع از علل این کاهش می باشد .

آنچه که بیش از همه موجب نابودی این جنگلهای شده فشارهای شرکتهای  تجاری و برداشتهای بی رویه آنهاست که لزوم استفاده از ماشین را لازم می داند که با فعالیتهای سنتی منطقه وفرهنگ آنها مغایرت دارد. دراثر استفاده بی رویه از این درخت  توسط شرکتهای تولید کننده لوازم آرایشی (شرکت kaelin )، این پوشش  ارزشمند گیاهی درحال نابودی است . بعلاوه  متخصصین معتقدند که رویش مجدد این درختان  با توجه به تغییرات آب و هوا  با دشواری مواجه است .

خصوصیات موفولوژیکی درخت زندگی

درخت ارغان  خاردار  با تنه ای گره ای دارای برگ های کوچک 2 تا4 سانتی متری تخم مرغی شکل با سرگرد. گل های کوچک با 5 گلبرگ به رنگ سبز- زرد کمرنگ که درماه آپریل( فروردین) گل می دهد. .میوه آن شبیه زیتون است ولی بزرگتراز آن، 2  تا 4 سانتی متر طول و3-5/1 سانتی متر پهنا دارد  با پوست ضخیم وتلخ وبا بوی شیرین اما لایه گوشتالود با طعم نامطبوع که یکسال رسیدن آن زمان می برد ولی درماه   ژوئن(خرداد) کاملا" رسیده وبه رنگ سیاه وخاکستری در می آید ، تا آن زمان احشام وبخصوص بزها از آن دور نگه داشته می شوند. میوه آن یک دانه (بعضی اوقات 2 تا 3 دانه  ) روغنی کوچک دارد . مغز آن بیشتراز سه برابر اندازه بادام است. پوست سخت مغز آن مورد استفاده احشام ، بز وشتر است.

 

منبع :http//mogadorian.tripod.com

http//wikipedia.com

 

*****

این صفحه را برای دوست خود بفرستید

 

صفحه اصلی

 

  • کلوب
  • مای بی بی فارسی
  • کارت شارژ همراه اول